Gemeente rond de kerk van Ammerstol

Het gezicht en de informatiebron van onze gemeente op het internet

Wilhelmus – het oudste volkslied ter wereld

Wilhelmus van Nassouwe is een lied uit de 16e eeuw. Het Wilhelmus is sinds 1932 het nationale volkslied van Nederland.

Ontstaan
De melodie is afkomstig van het spotlied Autre chanson de la ville de Chartres assiégée par le prince de Condé, dat werd gezongen tijdens het beleg van de stad Chartres door de Hugenoten in 1568.

De herkomst van de tekst is niet met zekerheid bekend, maar wordt niettemin vaak toegeschreven aan Filips van Marnix, heer van Sint-Aldegonde (1540-1598). In een scriptie van historica Gudrun Dekker-Schwichow (Rijksuniversiteit Groningen) uit 2008 wordt Marnix’ auteurschap bevestigd op basis van muzikale en tekstuele parallellen van drie andere liederen van zijn hand. Marnix was dichter en een intimus van prins Willem. Hij had gestudeerd bij Calvijn in Genève, en het Wilhelmus draagt daarvan de sporen. De oudste aanwijsbare vermelding van het lied dateert uit de periode van het beleg van Haarlem en Dekker-Schwichow vermoedt dat het is ontstaan in december 1572. Het is hiermee het oudste volkslied ter wereld.

Liturgisch gebruik
Het lied wordt in of na de kerkdienst gebruikt bij speciale gelegenheden zoals de jaarlijkse herdenking van Bevrijdingsdag op 5 mei of bijzondere gebeurtenissen van het Koninklijk Huis. Dan worden vaak alleen het eerste en zesde couplet gezongen. Er zijn liedbundels die ook alleen die coupletten hebben opgenomen. In het oude liedboek voor de kerken was het Gezang 411, in het nieuwe liedboek lied 708.

Eerste couplet
Wilhelmus van Nassouwe
ben ik, van Duitsen bloed,
den vaderland getrouwe
blijf ik tot in den dood.
Een Prinse van Oranje
ben ik, vrij, onverveerd,
den Koning van Hispanje
heb ik altijd geëerd.

Zesde couplet
Mijn schild ende betrouwen
zijt Gij, o God mijn Heer,
op U zo wil ik bouwen,
Verlaat mij nimmermeer.
Dat ik doch vroom mag blijven,
uw dienaar t’aller stond,
de tirannie verdrijven
die mij mijn hart doorwondt.

Bronnen:
www.kerkliedwiki.nl
https://nl.wikipedia.org/wiki/Wilhelmus
https://www.trouw.nl/cultuur/wilhelmus-geschreven-tijdens-haarlems-beleg~a6e2202c/

Categories: Geen categorie

1 reply

  1. Bekijk en beluister alle 15 coupletten van het Wilhelmus via http://www.wilhelmuslied.nl

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *