Gemeente rond de kerk van Ammerstol

Het gezicht en de informatiebron van onze gemeente op het internet

Shortlist Beste Spirituele Boek 2018 bekend

‘Steeds leuker’ van Jelle Hermus (Kosmos Uitgevers), ‘Rebible’ van Inez van Oord (Kosmos Uitgevers), ‘In het oranje ochtendlicht’ van Nina Riggs (Ambo|Anthos), ‘De kracht van betekenis’ van Emily Esfahani Smith (uitgeverij Ten Have), ‘De kracht van stilte’ van Kankyo Tannier (Xander Uitgevers), ‘Gewoon God’ van Philip Troost (Kok) zijn genomineerd voor de juryprijs Beste Spirituele Boek 2018.
Details
Een comité bestaande uit Jacobine Geel (theologe en presentatrice KRO-NCRV), Marije van Beek (redacteur Trouw), Kitty Geerts (boekhandel Haasbeek Zoetermeer) en Bea Rigter (Idea Cultuur) heeft de shortlist samengesteld.

Publiek kan stemmen

Tot 30 januari kan het publiek stemmen op de zes genomineerden via maandvandespiritualiteit.nl/beste-spirituele-boek. Onder de stemmers worden 5 Select Wellness Group entreebewijzen voor 2 personen verloot. De winnaar wordt 4 februari bekendgemaakt tijdens het tv-programma Jacobine op Zondag van de KRO-NCRV op NPO2. Vorig jaar werd Rusteloosheid van Ignaas Devisch bekroond tot Beste Spirituele Boek 2017.

Essay van Daphne Deckers

Het essay voor de Maand van de Spiritualiteit 2018 (12 januari tot en met 11 februari) is geschreven door Daphne Deckers en heet ‘Sterrenstof’. Het is voor € 3,50 in de boekwinkel te verkrijgen en verschijnt in een oplage van 15.000 exemplaren. Deckers schrijft hierin openhartig over hoe zij de verschillende fases van het moederschap heeft beleefd, van zwangerschap en geboorte tot puberteit en het lege nest. ‘Het is één grote werkstage’, schrijft zij, ‘die iedere dag opnieuw begint.

‘Je hoofd is rond zodat je denken van richting kan veranderen’

Welke associaties heb je bij spiritualiteit? Hoe vul jij dit voor jezelf in?
‘De spiritus is de geest; voor mij is spiritualiteit de geestesgesteldheid van waaruit je leeft. Hoe sta je in het leven? Ben je bereid te leren? Wat is je verbinding met anderen? Hoe geef je die vorm? Mijn oma zei vroeger: ‘Je hoofd is rond zodat je denken van richting kan veranderen’. Nadenken over jezelf, je relaties tot je geliefden en de maatschappij, handelen vanuit nieuwe inzichten of compassie, dat is voor mij allemaal spiritualiteit.’

Ben je weleens in de kerk geweest en hoe vond je dat?
‘Ik heb als kind jarenlang in een kerkkoor gezongen, dus ik heb heel wat vieringen meegemaakt. Bij mijn opa’s en oma’s in Zuid-Limburg gingen we vroeger ook geregeld mee naar ‘De Mis’. Mijn oma liet er speciaal haar haren voor watergolven en zette haar mooiste hoedje op. Het meest indrukwekkend vond ik de Nachtmis, met een echte kribbe in de kerk, en de geurige en ook wat mysterieuze mix van kaarsvet, wierook en dennenkransen.’

‘Wanneer je gelovig bent, kan de kerk een plaats van rust en kracht en saamhorigheid zijn’

Denk je dat de kerk mensen wat kan bieden op het gebied van spiritualiteit? Wat zou een kerk in jouw ogen anders ‘moeten’ doen?
‘Wanneer je gelovig bent, kan de kerk een plaats van rust en kracht en saamhorigheid zijn. Wat ik soms moeilijk vind aan georganiseerde religie is het afkeuren van mensen die iets anders geloven, of die helemaal niet geloven. Iemand van de Pinkstergemeente heeft ooit tegen mij gezegd: ‘Ik vind je heel aardig hoor, maar jij gaat later natuurlijk wél naar de hel.’ Zo’n gedachte vind ik ronduit bizar.’

Jouw essay gaat over de verschillende fases van het moederschap. Je noemde het moederschap in een interview: ‘een grote werkstage’. Wat bedoel je daarmee?
‘Vóórdat je kinderen krijgt, kun je je van alles voornemen, maar het pakt toch anders uit. Je denkt namelijk dat je hén gaat opvoeden, maar zij voeden net zo goed jóu op. Je kinderen houden je dagelijks een spiegel voor. Vandaar ‘werkstage’: je leert iedere dag bij en hebt ze slechts te leen. Als dat nog geen spirituele groei is, wat dan wel?’

De titel van het essay luidt ‘sterrenstof’. Waarom deze titel?
‘In mijn essay schrijf ik: ‘Ieder mens is gemaakt van sterrenstof’; we zijn allemaal opgebouwd uit dezelfde universele bouwstenen. Maar waarom is dat ene ‘stofje’, dat ene kind, nu precies bij jou beland? Dat is één van de mysteriën van het leven.’

Bronnen: https://www.cpnb.nl/nieuws/shortlist-beste-spirituele-boek-bekend
en
https://www.mijnkerk.nl/rust/inspiratie/interview-daphne-deckers-sterrenstof

Categories: Geen categorie

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *